Persze arra sokan nem gondolnak, hogy azért nincs elég és megfelelő orvos és ápoló Kelet-Európában, mert már sokan nyugaton dolgoznak! Jó példa erre a magyarországi helyzet, ahol nem is olyan régen több ezer egészségügyi dolgozó felmondott. Március végére lehet pont ezért rekordokat dönt folyamatosan az elhalálozás az anyaországban!
Romániában pedig jelenleg nem vonhatók felelősségre műhibáért a veszélyhelyzet idején koronavírusos betegek kórházi ápolásában segédkező, de megfelelő szakképesítéssel nem rendelkező romániai orvosok.
Sokan azt is elfelejtették már, hogy 2020 május 2-től olyan vonatot indítottak heti egy alkalommal Romániából, ami Magyarországon keresztül szállítja az ápolókat, akikre most hatalmas a szükség az osztrák idősotthonokban, szociális intézményekben. Korábban a közeli szomszédok előtt nyitották meg a határokat az ingázó dolgozók kedvéért: Magyarországon, Szlovákiában, Szlovéniában és Csehországban. Mivel azonban a legtöbb ápoló Romániából származik, muszáj volt a nagyobb távolságra is megoldást találniuk.
Kattints a hivatkozásra: Megérkezett az első különvonat Bécsbe, ami Román ápolókat szállít!
Lehet csak megfelelő bérezést és megbecsülést kellene adni ezekben a „vészterhes” időkben az egészségügyi dolgozóknak és nem mennének nyugatra?
Az egészségügyi törvényt módosító sürgősségi kormányrendeletet a 2021 március 25.-i esti ülésén fogadta el a bukaresti kormány. A rendelkezés indoklása során Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter rámutatott: nagyon sokszor elhangzik, hogy növelni kell az intenzív terápiás ágyak számát a Covid-kórházakban, mintha csak „bútordarabokról” lenne szó. A tárcavezető rámutatott: a legnagyobb probléma nem a műszaki felszerelés, hanem a szakképezett egészségügyi személyzet hiánya. A törvénymódosítás azokat a jogi aggályokat hivatott eloszlatni, amelyek eddig megakadályozták a más szakképesítéssel rendelkező orvosokat, hogy az infektológus vagy intenzív terápiás kollégáik segítségére siessenek. Andrea Moldovan egészségügyi államtitkár hozzátette: nem merül fel, hogy az intenzív terápián ápolt súlyos betegeket olyan orvosokra bíznák, akiknek semmilyen szakképesítésük nincs. Azonban a belgyógyászoknak, allergológusoknak, immunológusoknak, gerontológusoknak felkészültsége kiterjed a heveny vírusos tüdőgyulladásra, és más szakképesítésű orvosok is képesek ellátni egy előre meghatározott módszertan szerint a kevésbé súlyos állapotú koronavírus-fertőzötteket. A szaktárca tájékoztatása szerint az utóbbi hetekben 1498-ra bővült a Covid-kórházakban és részlegeken rendelkezésre álló intenzív terápiás helyek száma – ezek közül a pénteki jelentés szerint 1364 (91 százalék) volt foglalt.
Addig is, amíg nem nyitják meg a határokat, kirándulj velünk a filmjeinkben, Erdélyben!
forrás: Krónika-online, 444